SAYI 49 - Yasakmeyve.com

SAYI 49

yasakmeyve » SAYI 49

Yasakmeyve’nin 49. Sayısı: Şair ve Hastalık


49. Sayının Sunu Yazısı:

Yasakmeyve, “Şair ve Hastalık” arasındaki ilişkiyi irdeliyor bu sayısında. Aynı zamanda doktor olan Murat Üstübal’ın ve uzun süredir hastalıkla mücadele eden ve kitabına “Hastalık Şiirleri” adını veren Bülent Keçeli’nin yazıları dışında, Bâki Asiltürk, Adnan Özer, Metin Celâl, Haydar Ergülen, Betül Dünder, Oktay Taftalı, Cenk Gündoğdu, Elif Sofya ve Mustafa Fırat’ın yazıları da kişisel deneyimlerinin ışığında hastalıkların şairleri nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor.
“Şair ve Okuru” sayfalarının bu sayıdaki konuğu ise Veysel Çolak. “Şiir yazmak, insandan veonun geleceğinden yana bir kalkışmadır” diyen Veysel Çolak ile ile Selami Karabulut konuştu.

Enis Akın, Orhan Koçak’ın “Bahisleri Artırmak” kitabından yola çıkarak Turgut Uyar’ın ehlileştirilmesini; Fırat Demir “Kara Parçaları” köşesinde Lâle Müldür’ü ve 90’lar şiirini; Lâle Müldür, “Müslümanlarla Hıristiyanların Sığınacakları Son Yer”i; Onur Behramoğlu, Moskova izlenimlerini; Cihan Oğuz, şairin teslimiyetini, Aydan Yalçın ve Sabit Kemal Bayıldıran da “edebiyatımızda terim/kavram tartışmaları”nı yazdı. Mehmet Said Aydın da, Selim Temo ile yeni çıkan kitabı “Türk Şiirinde Taşra”yı konuştu. Tahir Abacı ve Ramis Dara ise, şiir kitapları arasındaki yolculuklarına kaldıkları yerden devam ettiler.

Bu sayının sürprizlerinden birisi de, Anita Sezgener’in yakınlarda kaybettiğimiz ünlü anarşist şair F. A. Nettlebeck için yazdığı veda yazısı ve şairden çevirdiği şiir...

Bu sayının şairleri Sezai Sarıoğlu, Metin Cengiz, Enis Akın, Ali Karabayram, Serdar Koçak, Gülce Başer, Soner Demirbaş, Mahmet Said Aydın, Bilal Çiftçi, Mesut Ocak, Özcan Doğan, Batuhan Ekinci, İlayda Vurdum.Künye Bilgileri:

Yasakmeyve 49 / Mart – Nisan, 2011
İki Aylık Şiir Dergisi
ISSN: 1303-8397, Barkode: 9771303839000 00054
Sayfa Sayısı: 128, Fiyatı: 10 TL


İmtiyaz Sahibi: Ali Enver Ercan
Yazı İşleri Müdürü: Bülent Usta
Genel Koordinatör: Çağıl Ener
Görsel Tasarım: Nazlı Ongan

Adres: Rasimpaşa Mah, İskele Sk, Alibey Apt, No:54, Kat:1, Daire:4, Kadıköy/İstanbul, Tel/Fax: 0216 414 33 31,
e-posta: editor@yasakmeyve.com

Dağıtım: Alfa / Tel: 0212 511 53 03
İnternetten Satış: www.ideefixe.com