SAYI 50 - Yasakmeyve.com

SAYI 50

yasakmeyve » SAYI 50

Yasakmeyve’nin 50. Sayısı: Şair ve Annesi


50. Sayının Sunu Yazısı:

Yasakmeyve, Yasakmeyve’nin, 50. sayısında, “Yasakmeyve” dizisinden kitabı çıkmış 9 şair, “Şair ve Annesi” dosyasının konuğu oldular. Sina Akyol, Gülseli İnal, Tahir Abacı, Mustafa Ziyalan, Fatma N., Nurduran Duman, Adil İzci, Mahir Karayazı ve Mehtap Meral, annelerini anlattılar. Bir başka dosyayı, bu sene ilk defa düzenlenen Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması oluşturdu. Dosyada “Şiir Buluşması”nın “Onur Konuğu” Özdemir İnce hakkında yazıların yanı sıra yabancı şairlerin şiirleri yer alıyor..
“Şair ve Okuru” sayfalarının konuğu ise Murathan Mungan. Bir şiirinde “Örselenmiş bir çocukluk / İşte bütün hikâyem” diyen Murathan Mungan’ın hikâyesini, kitaplarının izini sürerek şiirlerinde aradı Fırat Demir.

Sabit Kemal Bayıldıran, “Edebiyatımızda Şiirler Sözlüğü” köşesinde, “resmi ideoloji doğrultusunda yazılan en iyi manzume olduğunu” iddia ettiği, Arif Nihat Asya’nın “Bayrak” adlı şiirini inceledi. Fırat Caner, Gérard Genette’nin “Bağbozumu Şiiri” adlı yazısını Türkçeye çevirirken, Anita Sezgener de Bedevi kadınların ağıtlarındaki şiiri bulup çıkardı çölün sessizliğinde. Mete Özel, kurgusal bir dille Lili’nin rüzgârına kapılarak gördüğü bir kâbusu yazdı, Berfo Ana’nın acısına ortak olarak. Tozan Alkan, Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in mezarlarını da ziyaret ettiği Paris’te şiirle geçen beş gününü anlattı. Türkân Yeşilyurt, Emel Güz ile şiirin acı bilgeliği üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Sina Akyol, “Vaat Edilmiş Sayfalar”a şiirlerini gönderenlere dair ayrıntılı bir değerlendirme yazarken, beğendiği şiirleri paylaştı “Yasakmeyve” okurlarıyla...

Bu sayının şairleri Özkan Mert, Osman Olmuş, Ömer Erdem, Onur Caymaz, Süreyyya Evren, Mehmet Said Aydın, Harun Atak.





Künye Bilgileri:

Yasakmeyve 50 / Mayıs – Haziran, 2011
İki Aylık Şiir Dergisi
ISSN: 1303-8397, Barkode: 9771303839000 00054
Sayfa Sayısı: 128, Fiyatı: 10 TL


İmtiyaz Sahibi: Ali Enver Ercan
Yazı İşleri Müdürü: Bülent Usta
Genel Koordinatör: Çağıl Ener
Görsel Tasarım: Nazlı Ongan

Adres: Rasimpaşa Mah, İskele Sk, Alibey Apt, No:54, Kat:1, Daire:4, Kadıköy/İstanbul, Tel/Fax: 0216 414 33 31,
e-posta: editor@yasakmeyve.com

Dağıtım: Alfa / Tel: 0212 511 53 03
İnternetten Satış: www.ideefixe.com