SAYI 51 - Yasakmeyve.com

SAYI 51

yasakmeyve » SAYI 51

Yasakmeyve’nin 51. Sayısı: Şair ve Daktilosu


51. Sayının Sunu Yazısı:

Yasakmeyve, son fabrikası da kapanan “daktilo”nun, şairlerle ilişkisini ele adlı 51. sayısında. Eray Canberk, Sezai Sarıoğlu, Haydar Ergülen, Şükrü Erbaş, Nurullah Can, Egemen Berköz, Hüseyin Alemdar daktiloyla aralarındaki ilişkiyi anlatırken, Behçet Necatigil, Küçük İskender, Mehmet Yaşın ve Halim Yazıcı, şiirleriyle yer aldı dosyada. “Şiirin Uzun Tarihi” sayfalarındaysa, Bursa Cezaevi’nde Nâzım Hikmet’ten sorumlu daktilonun tanıklığına başvuruldu..
“Şair ve Okuru” sayfalarının konuğu ise Cahit Koytak. Bir şiirinde “Gittin ve birlikte götürdün sırrını / Yürüyüp ormandan içeri” diyen Cahit Koytak’ın izini, ormandan içeri girerek Mehmet Said Aydın sürdü.

Adil İzci, yakınlarda kaybettiğimiz değerli yazar ve şairlerimizden Hulki Aktunç’un tanık olduğu son günlerini, daha önce yayımlanmamış fotoğraflarıyla birlikte paylaştı. Yine yakınlarda kaybettiğimiz, öykü ve romanlarıyla tanıdığımız Ali Teoman’ın şair yönünü gösteren bir şiiri yer aldı sayfalarımızda.

Tahir Abacı, “şiir kitapları sözlüğü”ne yeni kitaplar eklerken, Anita Sezgener, Anne Carson’ın eserlerinden iç dünyasına doğru bir yolculuğa çıkıyor. Akif Kurtuluş ise, Vural Bahadır Bayrıl’a “Edebiyat Dostları”nın ayakçısı olarak yanıt veriyor. Aysun Bayraktar’ın Battal Keskin’le söyleşisi, Mustafa Ziyalan’ın “Göçgünce”si ve Mete Özel’in Eşber Yağmurdereli’yle ışıklı bir faytona binerek, karanlık ay denizlerine açıldığı yazısı, bu sayının ilginç ürünleri.

Bu sayının şairleri ise Cahit Koytak, Sezai Sarıoğlu, Mehmet Müfit, Veysel Çolak, Roni Margulies, Ömer Erdem, Fatma N., Soner Demirbaş, Ece Ürkmez, Ali Teoman, Nüket Cansın Ünver, Alican Aydoslu, Fatih Gök, Suat Atik, Sevâl Günbal.





Künye Bilgileri:

Yasakmeyve 51 / Temmuz – Ağustos, 2011
İki Aylık Şiir Dergisi
ISSN: 1303-8397, Barkode: 9771303839000 00054
Sayfa Sayısı: 128, Fiyatı: 10 TL


İmtiyaz Sahibi: Ali Enver Ercan
Yazı İşleri Müdürü: Bülent Usta
Genel Koordinatör: Çağıl Ener
Görsel Tasarım: Nazlı Ongan

Adres: Rasimpaşa Mah, İskele Sk, Alibey Apt, No:54, Kat:1, Daire:4, Kadıköy/İstanbul, Tel/Fax: 0216 414 33 31,
e-posta: editor@yasakmeyve.com

Dağıtım: Alfa / Tel: 0212 511 53 03
İnternetten Satış: www.ideefixe.com