SAYI 77 - Yasakmeyve.com

SAYI 77

yasakmeyve » SAYI 77

77. Sayının Sunu Yazısı:

Nilay Özer’in ilk şiirini Varlık dergisinde ben yayımladım. Şair kumaşı olduğu belliydi ama müthiş bir okuma, öğrenme merakı da vardı. İnceleme - eleştiri alanında da iyi şeyler yapacağından emindim. Tek korkum ikisini birden yürütebilir miydi!.. Bu zor işin üstesinden geldi Nilay. Şiir üzerine kitap boyutunda ciddi çalışmalar da yaptı. Son iki şiir kitabını Yasakmeyve olarak biz yayımladık zaten. Bu sayının “Şairi” o. “Okurları” ise Hüseyin Köse ve Ergin Yıldızoğlu.

“Vaat Edilmiş Sayfalar”ı önümüzdeki sayıdan itibaren Nilay Özer hazırlayacak. Sina Akyol’a verdiği değerli katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Dergiyi yayına hazırlarken Ankara’da patlayan bombanın parçaları yayınevine de düştü sanki. Canımızı acıttı. Cumhuriyet tarihinin bu en büyük terör olayını gerçekleştirenleri, gerçekleştirilmesi için göz yumanları “bir çiçek düşü bile geçmemiş içinizden” diyerek naletliyor, ölenleri rahmetle anıyoruz.

Deli dolu bir şairdi. Şiirlerinin yanı sıra sıkı yazılar da yazdı. Kızı 7 yaşında öldü. Bir yandan bunun acısına katlanmaya çalışırken, bir yandan da saçlarını uzattı. Karısı kızının saçlarını taramayı çok sevdiği için, onu bu zevkten mahrum etmemek adına yaptı bunu. Sık sık karısına uzun saçlarını taratırdı. Şahitleri var. Şimdi kızının yanında.

O bizim şair ablamızdı, annemizdi. Ne zaman başımız sıkışsa ona koşardık, dindirirdi sancımızı. Şiir konusunda da… Bütün sorulara cevabı vardı çünkü. Bu nedenle ona Bayan Larusa da (Larousse) derdik. Ölmeden iki gün önce Dağlarca Şiir Ödülü toplantısında beraberdik. Tekerlekli sandalyeyle gelmişti. Solgundu. “Bu ara iki kez yokladılar” dedi. “Galiba orada da şiir yarışması varmış, beni çağırıyorlar. Durun dedim, önce Dağlarca’nınkini halledeyim.” Öyle de yaptı. Şimdi Dağlarca’nın yanında. Adına konan ödülün sonucunu mutlaka ona söylemiştir. Dağlarca’nın ne tepki verdiğini hep merak edeceğim.

Şiir yazmak kolaydır aslında. Zor olan “şair” olmaktır. İki “şair”i daha yitirdik. İkisini de saygıyla selamlıyoruz. Enver ErcanKünye Bilgileri:

Yasakmeyve KASIM - ARALIK 2015
İki Aylık Şiir Dergisi
ISSN: 13038397, Barkode: 9771303839000 77
Sayfa Sayısı: 128, Fiyatı: 12 TL


İmtiyaz Sahibi: Ali Enver Ercan
Yazı İşleri Müdürü: Özge Ercan
Genel Koordinatör: Çağıl Ener
Editör: Gülce Başer
Yayın Koordinatörü: Saime Akat
Yayın Sekreteri: Merve Tellioğlu, Okan Yılmaz
Görsel Tasarım: Nazlı Ongan

Adres: Rasimpaşa Mah, İskele Sk, Alibey Apt, No:54, Kat:1, Daire:4, Kadıköy/İstanbul, Tel/Fax: 0216 414 33 31,
e-posta: editor@yasakmeyve.com

Dağıtım: Alfa / Tel: 0212 511 53 03
İnternetten Satış: www.ideefixe.com