SAYI 78 - Yasakmeyve.com

SAYI 78

yasakmeyve » SAYI 78

78. Sayının Sunu Yazısı:

Hem şair, hem psikiyatr… Şiirin yanı sıra kitap boyutunda psikoanalitik çalışmalar da yaptı Yusuf Alper. Şair arkadaşlarımız sorularıyla bu kez onu yatırdılar terapi koltuğuna!.. Yusuf Alper’in şiir dünyasını ve şair kimliğini bu kadar yakından bilmiyorduk açıkçası.

“Engel Tanımayan Şairler” dosyamız bu sayıda da sürüyor. 10 şairin yer aldığı bu 2. dosyadan sonra da bize ulaşan şairler olursa, onları da şiir severlerle buluşturacağız tabii.

Tahir Abacı, “Şairler Kahvehanesi”nde yine şairlerimizin bilinmeyen, az bilinen yönlerine ışık düşürüp şiir dünyamızı zenginleştiriyor.

“Şair ve Okuru”nun isim babası İbrahim Yıldırım, yeni bir öneri getirdi: “Okur ve Şairi” ve ilkini kendisi hazırladı. Yusuf Uğur Uğurel ve Seyit Göktepe’yi anlatmış yazısında. Onlar da İbrahim Yıldırım’ı. Eğer çıtayı böyle yüksek tutabilirsek, yepyeni ve edebiyat dünyasına önemli katkılarda bulunan bir bölüm olacak dergimizde.

Malûm, ülkemizde bir savaş hali var. Peki şairlerimiz ne düşünüyor bu konuda? Betül Dünder’in hazıriadığı “Yasakmeyve Konuşmaları”nda bu kez Hayri K. Yetik, Duygu Kankaytsın, Mutlucan Güvendir ve Altay Ömer Erdoğan söz aldı.

Baki Asiltürk ve Dilan Yamaç’ın hazırladığı “Diyalojik Okuma”nın bu ayki konukları Mehmet Sümer - “Büyük Saat’in Vuruşu” ve Ali Özgür Özkarcı – “Bir Müddet Aranızda Olmayacağım”. Peki, Poe’nun “Kuzgun” şiiri nasıl yazıldı? Onu da “Edepli Magazin”den öğreneceksiniz.

Nilay Özer, ilk “Vaat Edilmiş Sayfalar”ıyla bu sayıdan itibaren bizlerle olacak. Hoş geldin diyoruz.

O, hem şiiriyle, hem de siyasal mücadelesiyle Türkiye’ye örnek oldu. “Halkta var olan öz ve biçimi diyalektik olarak yükseltmek, şiiri yükseltirken halkın yaşamının ve yaşam biçimlerinin yükselmesine yardımcı olmak” için yazdı şiirlerini. Saygıyla selamlıyoruz. Enver ErcanKünye Bilgileri:

Yasakmeyve OCAK - ŞUBAT 2016
İki Aylık Şiir Dergisi
ISSN: 13038397, Barkode: 9771303839000 78
Sayfa Sayısı: 128, Fiyatı: 15 TL


İmtiyaz Sahibi: Ali Enver Ercan
Yazı İşleri Müdürü: Özge Ercan
Genel Koordinatör: Çağıl Ener
Editör: Gülce Başer
Yayın Koordinatörü: Saime Akat
Yayın Sekreteri: Merve Tellioğlu, Okan Yılmaz
Görsel Tasarım: Nazlı Ongan

Adres: Rasimpaşa Mah, İskele Sk, Alibey Apt, No:54, Kat:1, Daire:4, Kadıköy/İstanbul, Tel/Fax: 0216 414 33 31,
e-posta: editor@yasakmeyve.com

Dağıtım: Alfa / Tel: 0212 511 53 03
İnternetten Satış: www.ideefixe.com