SAYI 80 - Yasakmeyve.com

SAYI 80

yasakmeyve » SAYI 80

80. Sayının Sunu Yazısı:

Aydın Afacan’ı mitlerden efsanelere uzanan çok katmanlı şiirlerinden tanıyoruz. Şiir geleneğimizle bağlarını sıkı tutan bir şairimiz aynı zamanda. Bu ayki “Şair”imiz o. “Okurları” ise Hilmi Yavuz, Ali Günvar, V. Bahadır Bayrıl, Ahmet Telli, Hasip Bingöl, Nilay Özer, Ercan Yılmaz ve Etem Ütükler.


Yaşar Nezihe Bükülmez, Türkiye işçi sınıfının ilk kadın şairi. İlk “1 Mayıs” şiirimizin altında onun imzası var. Mayıs sayımız olduğuna göre tam zamanı deyip, Feryal Öney imzalı yazıyla onu daha yakından tanımak istedik.


Yusuf Alper şair ama aynı zamanda psikiyatri profesörü. “Psikodinamik” açıdan birçok şairi değerlendirdi, kitaplar yayımladı. Artık bu değerlendirmeleri Yasakmeyve’de yapacak.


Bu sayıdan başlayarak “Okur ve Şairleri” sayfalarını Şeref Bilsel yazacak. Şiirlerini de, yazılarını da dikkatle okuduğum bir şair Şeref. Yazılarındaki düzeyli cüretkârlık her zaman dikkatimi çekmiştir. Şimdi şiir kitapları hakkında neler düşündüğünü dergimizde kaleme alacak.


Ölümünün bu yıl 400. yıldönümü. Sabahattin Kudret Aksal’a “Neden onun oyunlarını sahnelemek bu kadar zor?” diye sormuştum. İlginç bir yanıt vermişti: “Basit ama derin oldukları için.” Hakkında yüzlerce kitap yazıldı bugüne kadar, öte yandan “böyle biri yaşamadı aslında, o isim kolektif” diyen ciddi iddialar da var.


Aynı zamanda şair, soneleri bugün de birçok dilde okunuyor. Mayıs ayında bu dünyaya veda etmişti. Saygıyla selamlıyoruz.


Enver ErcanKünye Bilgileri:

Yasakmeyve MAYIS - HAZİRAN 2016
İki Aylık Şiir Dergisi
ISSN: 13038397, Barkode: 9771303839000 80
Sayfa Sayısı: 144, Fiyatı: 15 TL


İmtiyaz Sahibi: Ali Enver Ercan
Yazı İşleri Müdürü: Özge Ercan
Genel Koordinatör: Çağıl Ener
Editör: Gülce Başer
Yayın Koordinatörü: Saime Akat
Yayın Sekreteri: Merve Tellioğlu, Okan Yılmaz
Görsel Tasarım: Nazlı Ongan

Adres: Rasimpaşa Mah, İskele Sk, Alibey Apt, No:54, Kat:1, Daire:4, Kadıköy/İstanbul, Tel/Fax: 0216 414 33 31,
e-posta: editor@yasakmeyve.com

Dağıtım: Alfa / Tel: 0212 511 53 03
İnternetten Satış: www.ideefixe.com