SAYI 28 - Yasakmeyve.com

SAYI 28

yasakmeyve » SAYI 28

Yasakmeyve’nin 28. Sayısı: Görsel Şiir


28. Sayının Sunu Yazısı:

Görsel şiir, kimi şairlerin ilginçlik olsun diye “yazdığı” bir şiir midir, yoksa bugünün karmaşık dünyasında klasik şiirin (hem poetik, hem politik anlamda) yeteri kadar etkili olamadığını düşündükleri için, yeni yollar arama çabalarının bir ürünü müdür?

Buna birçok açıdan olumu-olumsuz yanıt verilebilir elbette. Yanıt ne olursa olsun, bu tür çabaları, şiir adına kazanç kabul ettiğimiz için, dosyamızı bu konuya ayırdık.

Görsel şiirin sıkı temsilcilerinden olan Serkan Işın, dosya editörlüğünün yanı sıra, armağan kitabımızı da hazırladı. Dosyaya katkıda bulunmak, tartışmak isteyenlere sayfalarımızın her zamanki gibi açık olduğunu da belirtelim.

“80’li yıllar şiiri”, son yıllarda en çok konuşulan konuların başında geliyor. Genellikle karşılıklı tavır alınarak konuşulduğundan, yorumlar daha çok bir tür “taraf”lararası kapışmaya dönüşmüş durumda. Süreyya Evren’in yazısı, konunun bamteline dokunduğu için, “Şiir Masası”na yatırdık. Bakalım kimler, ne diyecek?

“Eylül aşkın düşmanıdır” demişti bir şair. Bütün aşk ilişkilerinin, hatta evliliklerin bile ömrünün, iki kişinin birbirine tahammül sınırını esnek tutmasıyla ve giderek bir bütün olabilme çabasıyla doğru orantılı olduğunu o da biliyordur elbette. Tabii ki, bunun üstesinden gelmenin, o kadar kolay olmadığını da! Başaranlar yok mu, tabii ki var. Birbiriyle bütünleşmiş öyle çiftler var ki, onları tek gördüğünüzde, aklınıza tedirgin sorular üşüşür, merak edersiniz. İlle de yan yana, birlikte göreceksiniz ki, içiniz rahat etsin. Sözgelimi, Sennur Sezer-Adnan Özyalçıner çifti, bunun en belirgin örneğidir edebiyat dünyasında. İkisi de, tanıyanların gözünde tek başlarına eksiktir.

Melih Cevdet Anday Şiir Günleri’nde de birlikteydiler ve 4 Ağustos’un 40. evlilik yıldönümleri olduğunu öğrendiğimizde, okurlarımız adına da kutladık onları…


İçindekiler:

Şair ve Okuru: Süreyya Berfe / Gonca Özmen

Şiirin Uzun Tarihi: Cemal Süreya

Şiirler:
Süreyya Berfe, Komet, Habib Bektaş, Turgay Nar, Hüseyin Alemdar, Tarkan Çeper, Deniz Durukan, Levent Karataş, Serkan Oğuz Özağaç, Ersan Erçelik, Elâ Atakan.

Dosya / Görsel Şiir

Şiirin Uzun Tarihi: Akif Kurtuluş

Şiirin Uzun Tarihi: Ziya Osman Saba

Şiir Masası: 80’li Yıllar Şiiri

Şiirin Uzun Tarihi: II. Melih Cevdet Anday Şiir Günleri

Şair Woolf-2: Müslüm Yücel

Orhan Veli’nin Şiiri…: Engin Sezer

Şiirin Uzun Tarihi: Didim Uluslararası 4. Sanat Edebiyat Günleri

Şairin 12’si-Abdülkadir Budak: Ayhan Şahin

Şiir Kitapları Sözlüğü-22: Tahir Abacı

Eleştirel Okuma: Salih Bolat

“Evin Zebanisi Kim?”: Çiğdem Sezer

Vaat Edilmiş Sayfalar

Şiyir Sevişgenleri: Metin ÜstündağKünye Bilgileri:

Yasakmeyve 28 / Eylül-Ekim
İki Aylık Şiir Dergisi
ISSN: 1303-8397, Barkode: 9771303839703 00028
Sayfa Sayısı: 128, Fiyatı: 7 TL (Armağan kitaplı)

İmtiyaz Sahibi: Ali Enver Ercan
Yazı İşleri Müdürü: Bülent Usta
Yayın Koordinatörü: Alper Çeker
Yayın Müdürü: Özge Ercan
Kurumsal İletişim: Gülce Başer
Yayın Sekreteri: Koray Özdemir
Görsel Tasarım: Nazlı Ongan
Tasarım Uygulama: Komşu Yayınevi

Adres: Rasimpaşa Mah, Yeldeğirmeni Sk, Alibey Apt, No:21, Kat:1, Daire:4, Kadıköy/İstanbul, Tel/Fax: 0216 414 33 31, e-posta: editor@yasakmeyve.com

Dağıtım: Alfa / Tel: 0212 511 53 03
Abonelik: Aktif İleti / Tel: 0212 314 08 88
İnternetten Satış: www.ideefixe.com


satın almak için lütfen tıklayın